« Svibanj 2024 »

Pretili utorak
Autor: PETAR GRGUREVIĆ, 7. 2. 2008.

Nakon što je u jedanaest sati na Pretili utorak zvonilo podne Lastovci i njihovi mnogobrojni gosti započeli su završni čin tradicionalnog pokladnog običaja jedinstvenog u Hrvatskoj ali i šire, cujavanja i spaljivanja Poklada. Za tu slamnatu lutku, koja je napravljena na Pretili ponedjeljak, u ranim satima Pretilog utorka je postavljena, otelana, uza sa vrha brda, Pokladarove grže, do u dno sela, na Luku Pod kostanju po kojoj se Poklad tri puta cujava. Nakon što se su u plesnoj bašti Dolac u podne okupile lijepe maškare Pokladari su iz svoje sale u pokladarskoj povorci krenuli mjestom Latsovom. Uz hrvatsko državno znamenje na čelu pokladarske povorke najmađi su pokladari gonili tovara u čijem je sedlu bio postavljen Poklad. Pokladna je povorka za obavit ovaj završni čin po tradiciji pitala privolu kod predsjednika Općine a zatim se posjetio i otočki župnik u župnoj kući. Nakon tog obveznog dijela protokola Pokladari su uz zvuke lastovske lire te pjevajući pokladarske pjesme odlazili kod lastovskih domaćina. Oni su ih inače dan ranije, na Pretili ponedjeljak, pozvali da otplešu svoj ples sa sabljama na njihovim starinskim lastovskim sularima. Odmah iza Pokladara u povorci sa lirom salinadama mjesta Lastova krenuli su i lijepi maškari. Za razliku od Pokladara, koje predvode dvoje kolovođa, o lijepim maškarama brinu Bijeli i Crni generali a na čelu njihove povorke također se viori hrvatska zastava i svira lastovska lira. U tri sata kako nalaže tradicija Poklad se našao na uzi. Nakon pucnja prve od nekoliko bombi koje su obješene Pokladu o nogama slamnata se lutka u roku od jedanaestak sekundi strmoglavila niz uzu, tristotinjak metara dugom konopu, u dno mjesta Lastova. I tako tri puta uzastopce. Čitavo to vrijeme veselo pokladno raspoloženje svojom glazbom na liri poticao je sonatur svirajući u pokladnom ritmu pokladnu melodiju. Nakon što se Poklad treći puta spustio niz konop na Luku a Pokladari mu zapjevali Poša nam je alavija cantralna figura Pretiloga utorka se ponovno postavila u sedlo te je uz svoju pratnju na magarcu odveden prema centralnom trgu Dolac. Nakon iscrpljujućeg pokadarskog plesa sa sabljama i niza kreacija Pokladarima se tek na Dalcu, pred brojnim Lastovcima i njihovim gostima, priključilo mnoštvo lijepih maškara. Nakon što su čitavog dana bili rastavljeni napravili su koloplet te zajedno zaplesali pokladarsko kolo. Za to vrijeme sa Poklada se skinula odjeća i crne kožne čizme pune pijeska te je ogoljela slamnata lutka potom nabijena na kolac. Nedugo zatim Poklada se zapalilo i u istom času se oglasilo zvono Zdrave Marije sa kampanela župne crkve koje je označilo kraj ovogodišnjem pokladnom veselju i ludovanju na otoku Lastovu. Istina ono je još potrajalo par sati točnije do pola noći jer je tada započelo korizmeno vrijeme.